Határtalanul 2021 – 8. osztály
A Kálvin János Református Általános Iskola még 2020-ban sikeresen pályázott határon túli tanulmányi kirándulásra, melyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt „HATÁRTALANUL!” elnevezésű program biztosított számunkra. Rengeteg nehézség adódott a tervezési-szervezési időszakban, hiszen a Covid járvány miatt a megvalósítás időpontja több, mint egy évet csúszott.
Nagyon örültünk amikor megtudtuk, hogy „A kirándulás a Magas-Tátra legszebb tájain” elnevezésű tanulmányi kirándulásra 2022. április 25-29-én kerül sor. A két nyolcadik osztály 52 tanulója és 4 tanára felejthetetlen napokat töltött el a Felvidéken. A gyönyörű helyszínek mellett a magyar kultúráról, a magyar történelemről és az ottani emberek életéről tudtunk meg számos érdekes információt.
A kirándulás előkészítéseként rendhagyó órák keretében készültünk a kirándulásra. A bemutatott Ppt-s előadás nagy tetszést aratott. A történelmi múlt a tanulók ismereteit bővítette és empátiakészségüket fejlesztette. Nem ismerték a magyarság e csoportjának szomorú múltját, de bizakodással töltötte el őket a jelen pozitív ismerete. A felelős magatartás szabályait is megismertük.
Prezentációt készítettünk a szülőknek az előzetes ismereteink alapján a tervezett útvonalról. Utazásunk megszervezésében a Talabor utazási iroda volt a segítségünkre.
1. nap: Izgatottan vágtunk neki utunknak. Az időjárás kíméletes volt hozzánk, és igazi kellemes kirándulóidőnk volt egész héten. A határon való átlépés kivételével meg sem álltunk Rozsnyóig, ahol az iskola vezetője, tanárai, diákjai nagy szeretettel fogadtak minket. Nyitottak, barátságosak, őszinték voltak. Példaértékű magyarságtudatuk. Megtaláltuk a közös kapcsolódási pontot is, Jézus személyében. Ezután Iglóra vezetett utunk, ahol megnéztük a Szűz Mária mennybemenetele templomot, majd a nap végén elfoglaltuk alsó-erdőfalvai szállásunkat, amely a Magas-Tátra lábánál, festői környezetben helyezkedett el és kellemesen elfáradva megvacsoráztunk.
A 2. napon először a történelmi Magyarország egyik legnagyobb épségben fennmaradt, eredeti bútorokkal berendezett kastélyába, a Gömör-Tornai Karszt északi részén, Rozsnyótól néhány km-re északra található Betlérre (Betliar) látogattunk el. Az Andrássyak egykori vadászkastélyában berendezett páratlanul gazdag enteriőrkiállítás mellett a régió egyik legszebb kastélyparkja tette teljessé az élményt.
Ezután a legrégibb tátrai üdülőtelepülésre mentünk el a Nagyszalóki-csúcs lábához, mely fontos kiindulópont a Magas-Tátra középső részébe.
Utunkat a Tarpataki-vízesésnél zártuk, ahol hóval és csúszós utakkal találkoztunk.
A 3. napon újabb kalandok, látványosságok vártak ránk.
A Poprád folyása mellett fekvő Késmárk (Kežmarok), mögötte a Magas-Tátra csipkés csúcsaival a Szepesség legfestőibb fekvésű városa. Központjában áll a ma múzeumnak otthont adó reneszánsz stílusú, káprázatos, bástyákkal tagozott Thököly-vár, mely napjainkban gyönyörűen restaurálva kora barokk kápolnával és a fekete várúrnő sötét legendájával a Tátra alatti város népszerű látványossága. A gyerekek koszorút helyeztek el Thököly Imre szobránál.
Szepesbélán a Petzvál József Múzeumot néztük meg.
A következő megálló a Dunajec folyó, az ezeréves határ Lengyelország felé, ahol a zúgó folyón tutaj túrát lehetett volna tenni, de ez sajnos az esős időjárás miatt elmaradt.
A következő megálló a Vörös kolostor volt. Ősi kolostora a karthauziaknak épült 1319-ben.
Itt született a Biblia első szlovák nyelvű fordítása 1750-ben és az első latin-szlovák szótár 1763-ban..
A következő megállónk Ólublo volt. Az egykori Magyar Királyság északi részén, a Szepességben, a lengyel határ közelében található. Palocsa, Nedec és Árva vára egykor együtt védte az ország északi határát.
Az utolsó megálló Gnézda volt, ahol skót lincence alapján készítenek csokoládét és whiskyt. A gyerekek nagyon sokféle csokoládét kóstoltak: a fehér, tej, ét és fekete csokoládét, pralinékat, trüffeleket. Mindenkinek jólesett a finom forró csoki!
Nemcsak a táj és az épületek, várak voltak szemet gyönyörködtetőek, hanem az édességek is!
„Szemeimet a hegyekre emelem, onnan jön az én segítségem. Az én segítségem az Úrtól van, aki teremtette az eget és földet. Nem engedi, hogy lábad inogjon; nem szunnyad el a te őriződ.”
(Zsolt. 121, 1-3)
A 4. napon egy kiadós túrázásban volt részünk. Vadregényes tájakon, bátorságot próbáratevő meredek, sziklás hegyoldalaon vezetett az utunk, a Szlovák Nemzeti Park nevezetességeivel ismerkedtünk meg. Elsőként a Tamásfalvi kilatóhoz mentünk el. A mérsékelten emelkedő úton laza háromnegyed óra alatt értük el a Tamásfalvi-kilátó (666 m) elképesztően látványos sziklaperemét.
A következő megálló a Hernád-áttörés volt.
A Hernád-áttörés nem volt egész hosszában járható. 1960-ban kezdték meg a kötél padok kiépítését a Kolostor szakadékban és 1974-ben fejeződött be a „Hegyi szolgálat útjának” fázisos kiépítése. Ezen az útvonalon 7 fémhíd és pad, megközelítőleg 320 m lánc (az exponált sziklafalakba), 140 mászóvas és körülbelül 70 fapad van beépítve.
Nagyon bátrak, ügyesek voltak a gyerekek és nem győztek betelni a táj szépségeivel!
Kellemesen elfáradva tértünk vissza a szállásunkra.
Az 5. nap, a hazaút szintén tartogatott még látnivalókat: Lőcse, a Szepesi vár, Eperjes, Kassa nevezetességeivel ismerkedtünk meg
Lőcse a Felvidék legszebb kisvárosai közé tartozik, szinte hiánytalanul fennmaradt középkori városfal öleli körbe gótikus és reneszánsz műemlékekkel teli óvárosát.
A város főterét a Felvidék legszebb terei közt tartják számon.
Megnézhettük a környék fölé magasodó Szepesi várat is, mely 200 méter magas mészkőtufára épült a XII. század elején. A következő megállónk Eperjes volt.
Eperjes Kelet-Felvidék második legnagyobb városa, az egykori Sáros vármegye székhelye Kassától északra erdős hegyektől övezett tágas völgy ölén fekszik. Legkiemelkedőbb nevezetessége a XIV. században épített gótikus Szent Miklós templom.
A Rákóczi-ház előtt a gyerekek koszorút helyeztek el.
Utolsó felvidéki állomásunk Kassa volt, ami a Kelet-Felvidék fővárosa, az ország második legnagyobb városa, a Felvidék hajdani kulturális központja magyar történelmi emlékekben rendkívül gazdag, pezsgő életű igazi vidéki nagyváros. A szépen felújított belváros legfőbb látnivalója a kassai dóm, a Kárpát-medence talán legnagyszerűbb gótikus katedrálisával. II. Rákóczi Ferenc fejedelem több szálon is kötődik a városhoz, a székesegyház kriptájában temették újra. Meg is koszorúztuk Rákóczi vezérlő fejedelem sírját az altemplomban.
Felejthetetlen élményekkel tértünk haza, sokat tanulhattunk az útból. Hazatérve beszámoltunk élményeinkről, tapasztalatainkról az iskola tanulóinak és dolgozóinak, illetve a szülőknek.